خانه ⁄ اخبار ⁄ سعید صلح‌میرزایی: مخاطب اصلی کتاب «انقلابی تراز» جوانان هستند

سعید صلح‌میرزایی: مخاطب اصلی کتاب «انقلابی تراز» جوانان هستند

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مقارن با پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357، دو واژه وارد اصطلاحات سیاسی ملت قهرمان ایران شد: انقلابی و ضد انقلاب. بر این اساس بود که دو جریان در کنار هم شکل گرفت و با گذشت زمان و با تبیین معارف انقلاب و همچنین افشا شدن حقیقت ضدّ انقلاب برای مردم، این جریان به محاق رفت. نیروهای انقلابی برای تحقق آرمان‌های اسلام و انقلاب در عرصه‌های مختلفی همچون جهاد سازندگی، مبارزه با ضد انقلاب جدایی‌طلب، مقابله با تروریسم ضد مردم، مقاومت در دوران دفاع مقدس، سازندگی و تلاش در عرصه‌های فرهنگی و سیاسی و بین‌المللی وارد شدند.

با گذشت زمان، در سالهای اخیر احساس شد که رویکردهای انقلابی کم‌رنگ شده است و از سویی دیگر برخوردهایی با نیروهای انقلابی با زدن برچسب تندرو و افراطی انجام شد. از این جهت، هدف کتاب «انقلابی تراز» کمک به مخاطبانان برای آشنایی اجمالی با ویژگی‌های مؤمن انقلابی است. این اثر برگرفته از بیانات رهبر معظم انقلاب در سال‌‌های اخیر است. اگرچه کتاب در موضوع انقلابی تهیه شده است، اما می‌توان آن را به‌نوعی یک فرهنگ‌نامه مختصر از منظومه‌ فکری رهبر معظّم انقلاب درباره‌ 68 عنوان دانست.

در ادامه با سعید صلح میرزایی نویسنده این اثر به گفتگو نشسته‌ایم که در ادامه می خوانید:

*لطفاً در ابتدا خودتان را معرفی بفرمایید.

سعید صلح میرزایی هستم، متولد سال 1358، از سال 77 وارد حوزه علمیه مرحوم آیت‌الله مجتهدی (ره) شدم. تقریباً سال 86 بود که دوره سطح را تمام و چهار سال در درس خارج آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای (مدّظلّه) و آیت‌الله آملی لاریجانی در تهران شرکت کردم و سال 90 هم به قم آمده و دروس حضرات آیات آقایان شاهرودی(ره)، شب‌زنده‌دار، اراکی، واعظی، کعبی، سیّدعلیرضا حائری، و حجج اسلام و المسلمین آقایان حسن جعفرزاده و ابوالقاسم مقیمی‌حاجی شرکت کردم. از سال 95 در مرکز تخصّصی جامع علوم اسلامی ولیّ امر به رشته‌ی فقه سیاست اشتغال دارم و همچنین چند سالی است که به‌عنوان استاد سطح عالی به خدمتگزاری طلّاب محترم مشغولم.

از ابتدای طلبگی به صورت شخصی به مطالعه‌ی بیانات حضرت امام و حضرت آقا می‌پرداختم و از سال 84 جدّی‌تر شد و از سال 1388 به پژوهش جدّی در این زمینه مشغول شدم که حاصل آن کتابهایی همچون حوزه و روحانیّت، نرم‌افزار حوزه و روحانیّت، فلسطین، تولید ملّی، حماسه‌ی اقتصادی، بانوی تراز و شعار سال 1396 و اندیشه‌ی مقاومت است.

*هدف و انگیزه‌تان از تدوین کتاب انقلابی تراز چه بوده است؟

از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 دو گفتمان در میان خواص، شکل گرفت. کسانی که مدّعی بودند که با تشکیل جمهوری اسلامی، انقلابیگری به پایان رسیده است و کسانی همچون امام خمینی (قدّس‌سرّه) و رهبر معظّم انقلاب اسلامی (مدّظلّه) که انقلابیگری را پیشران حرکت نظام اسلامی تا رسیدن به آرمان تمدّن بزرگ اسلامی می‌دانستند.

از سال 92 جریانی سیاسی بر قدرت اجرایی و دو سال بعد بر قوّه‌ قانونگذاری کشور تسلّط پیدا کردند که به گفتمان اوّل نزدیکتر بودند. از این سال بود که اصحاب آن گفتمان، تلاش به تضعیف نهادهای انقلابی و همچنین نیروهای انقلابی کردند و در مقابل، رهبر معظّم انقلاب اسلامی نیز به تقویت نهادها و جریانهای انقلابی پرداختند و اصرار کردند که حلّ مشکل کشور از این راه حرکت انقلابی است. براین اساس بود که گفتمانهایی همچون حوزه‌ انقلابی، نمازجمعه و مسجد انقلابی، دانشگاه، دانشجو و استاد دانشگاه انقلابی را مطرح کردند و به انقلابی ماندن نهادهای حکومتی همچون شورای عالی امنیّت ملّی، سپاه و بسیج و ارتش و دیگر نهادها تأکید کردند.

از اینجا بود که به ذهنم رسید کتابی طرّاحی شود که حاوی ویژگی‌های مومن انقلابی باشد تا هم به کار والدین و مربّیان انقلابی بیاید و هم جوانان و نوجوانان را با این گفتمان آشنا کند.

*چگونه به این ویژگی‌ها دست یافتید و کتاب چه ویژگی‌ای دارد؟

از آنجا که کتاب، از حجّیّت کافی برخوردار باشد، بنا را بر این گذاشتم که از بیانات رهبر معظّم انقلاب استفاده کنم. بیاناتی که ایشان برای توصیف بسیجی تراز یا دانشجوی انقلابی و دیگر اقشار مرتبط با موضوع فرموده بودند را مطالعه کردم و به برخی از ویژگی‌ها رسیدم. با ادامه‌ی کار فیش‌برداری ویژگی‌های بیشتری به دست آمد. مطالب کتاب به دو بخش کلّی باورها و رفتارها تقسیم می‌شود. یک انقلابی به باورهایی معتقد است که آن باورها، اساس فکری او را تشکیل می‌دهد. این باورها را نیز به دو فصل کلّی تقسیم نمودم: باورهای اعتقادی که بیشتر صبغه‌ی دینی داشت و باورها و شناختهای انقلابی. مجموع باورها و شناختها به 18 عنوان می‌رسد.

بخش رفتارها هم به توصیف ویژگی‌های کنشی انقلابی تراز مربوط است که در چهار فصلِ رفتارهای دینی و اخلاقی، رفتارهای انقلابی، رفتارهای اجتماعی و رفتارهای خدماتی و اقتصادی سامان‌دهی شده است. عناوین این بخش نیز به 50 عنوان رسیده است.

هر کس خودش را باید با این ویژگی‌ها بسنجد، هرقدر که این ویژگی‌ها بیشتر در او بود، به حدّ اعلی نزدیک شده است. البتّه همه‌این ویژگی‌ها از وزن یکسانی برخوردار نیستند و برخی مهم‌تر است.

ابتدا نام کتاب را «منازل الثائرین» یعنی منزلگاه‌های انقلابی‌ها گذاشته بودم که تلمیحی به کتاب «منازل السّائرین» خواجه عبدالله انصاری داشت و خطّ سیری را برای انقلابی تصویر می‌کرد که انقلابی برای رسیدن به مطلوب باید طی کند. بعد با مشورت اهل نشر، اسم کتاب به انقلابی تراز تغییر کرد.

برای تکمیل فائده، در ذیل هر عنوان، یک آیه یا روایت مرتبط و همچنین یک مقطع از بیانات حضرت امام خمینی (قدّس‌سرّه) نیز آمده است.

پژوهش اولیّه‌ کتاب، به 1000 صفحه می‌رسید امّا جهت رعایت اختصار، مجبور شدیم که حجم آن را به کمترین حدّ ممکن – حدود 400 صفحه – برسانیم البتّه به‌طوری‌که باعث تضییع مطلب نشود.

اگرچه که کتاب در موضوع انقلابی تهیّه شده است امّا می‌توان آن را به‌نوعی یک فرهنگ مختصر از منظومه‌ فکری رهبر معظّم انقلاب درباره‌ی 68 عنوان دانست. در انتخاب فیشها، تلاش شده است که به‌گزینی شود و در هر موضوع، بهترین فیش از بیانات درج گردد.

*گروه هدف این کتاب چه افرادی هستند؟

در درجه‌ اوّل جوانان و نوجوانان عزیز هستند بویژه بسیجیان، دانشجویان، طلّاب. و بعد از آنان ائمّه‌ی جمعه، جماعت، اساتید حوزه، روحانیّون و خطبا، مسئولان و پدرها و مادرها هستند که نقش هدایتگری دارند.

بنده با آنکه بیست سال است که در فضای حوزه به تعلّم و تعلیم و پژوهش مشغولم و بیانات بزرگان متعدّدی از متفکّران حوزه را مطالعه کرده‌ام، آشنایی تخصّصی‌ام با بیانات حضرت امام و حضرت آقا را نقطه‌ عطفی در زندگی‌ام می‌داند که باعث شد مسیر علمی و اجتماعی بنده، در مسیری بهتر قرار گیرد. توصیه اکید بنده به آحاد جامعه بویژه جوانان طلبه و دانشجو آن است که مطالعه‌ کتب و بیانات امامین انقلاب را در سیر مطالعاتی خود قرار دهند و هیچ بیاناتی از حضرت آقا منتشر نشود الّا اینکه با دقّت تامّ، آن را مطالعه کرده باشند.

گلایه‌ای هم از مسئولان دارم که با رها کردن مدیریّت ملزومات نشر و از همه مهم‌تر کاغذ، باعث شدند که قیمت کتاب که خوراک معنوی مردم را تأمین می‌کند بالا رود و بیش از پیش از اولویّت بسیاری از مردم خارج گردد. امیدوارم که مردم فهیم و خیّر ما با نذر فرهنگی و یا خرید آثار فرهنگی به بقای نیروهای انقلابی در این عرصه کمک کنند.

مؤسسه فرهنگی هنری زاد اندیشه این اثر را در 400 صفحه و به قیمت 59 هزار تومان روانه بازار نشر کرده است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *